Czy dzięki saunie można schudnąć?

Często słyszy się, że korzystanie z sauny ma wpływ na utratę tkanki tłuszczowej. Pojawia się jednak pytanie, czy tak jest w rzeczywistości? Czy regularne korzystanie z sauny przekłada się bezpośrednio na utratę ilości nadprogramowych kilogramów? Ile kalorii można stracić w saunie? Co zrobić, by efekt odchudzania był trwały?

Sauna a procesy odchudzania – jak wygląda rzeczywistość?

Wbrew obiegowej opinii, sauna nie ma bezpośredniego wpływu na utratę wagi. Zmienia się ona w nieznacznym stopniu po każdym seansie, na skutek utraty wody z organizmu. Po uzupełnieniu braków waga wróci do stanu wyjściowego. Kluczowy jest zupełnie inny aspekt.

Chodzi ogólnie o to, jak regularne korzystanie z sauny wpływa na funkcjonowanie organizmu jako całości. Warto zacząć od odprężenia. Sauna, niezależnie od swojego rodzaju, pomaga obniżyć poziom hormonów stresu i rozluźnić napięte mięśnie. Przekłada się to na poprawę samopoczucia, co ma duże znaczenie przy motywowaniu się do walki z nadmiernymi kilogramami. 

Jak sauna parowa wspomaga procesy odchudzania?

Kluczowa jest tutaj wilgotność powietrza. W saunie parowej może ona sięgać nawet do 100%, co w odczuwalny sposób przekłada się na zwiększone wydzielanie potu oraz na pracę położonych tuż pod skórę naczyń krwionośnych. Co jeszcze warto wziąć pod uwagę?

Skuteczna likwidacja zakwasów

Ważna jest tutaj również regeneracja. W przypadku zmagania się z dużą nadwagą początkowe treningi mogą być wyjątkowo męczące i obciążające dla organizmu, co skutkuje m.in. zakwasami. Zakwasy są skutkiem nagromadzenia się kwasu mlekowego w mięśniach, a wizyta w saunie wspomoże proces utlenienia go, co przełoży się na możliwość szybszego powrotu do dalszych treningów. 

Estetyka skóry

Znaczenie mają również kwestie estetyczne – nadwadze nierzadko towarzyszy cellulit, a wizyty w saunie mogą skutecznie pomóc w walce z nim. Do tego też warto nadmienić, że sauna ujędrnia skórę, co ma duże znaczenie, jako że utracie wagi nierzadko towarzyszą nieestetyczne fałdy skóry – uległa ona rozciągnięciu w wyniku nabywania kolejnych kilogramów. Aby tego uniknąć, jednym z elementów walki o szczupłą sylwetkę musi być ujędrnianie skóry. Pomoże w tym właśnie sauna. 

Ile kalorii można spalić podczas seansu w saunie?

Mówi się o tym, że jedna wizyta w saunie może pomóc spalić 300, a nawet 600 kcal. Jest jednak jeden warunek – seans taki musiałby trwać co najmniej godzinę, podczas gdy nie może on przekraczać kilkunastu minut za jednym razem. 

Jeśli jednak zależy Ci na dłuższych seansach, bez narażania swojego zdrowia, wypróbuj rozwiązanie takie jak kabina cieplna. Sauny parowe w formie jednoosobowej kabiny, proponowane przez VitaOzon, umożliwiają wydłużenie jednej sesji nawet do 40 minut! 

Wszystko to dzięki zastosowaniu dużo niższej temperatury, niż ta, z którą mamy do czynienia w klasycznych rodzajach saun. Zabieg zaczynamy od rozgrzania kabiny do 28oC, pozwalając ciału przyzwyczajać się do zwiększonego ciepła w sposób stopniowy. Maksymalna temperatura kabiny wynosi 42oC. Pomaga to zdecydować się na saunę osobom starszym lub wrażliwym na wysokie temperatury. 

Co zrobić, by efekt odchudzania był trwały?

Odchudzaniu często towarzyszy niestety efekt jo-jo, który sprawia, że pomimo wysiłków wracamy do punktu wyjścia. Co zrobić, aby tak się nie stało? 

  • Regularnie odwiedzaj saunę – pomoże ona poprawić ogólną wydolność Twojego ciała, co przełoży się na lepsze wyniki treningów i pozwoli na szybsze podnoszenie poprzeczki podczas ćwiczeń.
  • Dokładnie ustal swój bilans kaloryczny – policz, ile kalorii dziennie spożywasz i zmniejsz ich ilość o 200 lub o 500. Dzięki temu unikniesz drastycznego spadku wagi w krótkim czasie – zbyt szybka utrata wagi spowalnia metabolizm, co stwarza większe ryzyko odzyskania zgubionych kilogramów.
  • Nie podjadaj w dniu, w którym zrezygnujesz z ćwiczeń – wówczas odzyskujesz kalorie spalone podczas treningu. 
  • Unikaj wysoko przetworzonych produktów – ich spożywanie prowadzi do nadmiernego wzrostu poziomu cukru we krwi.

Sauna parowa doskonale wesprze Cię podczas walki z nadprogramowymi kilogramami. Pamiętaj jednak, by nie traktować jej jako cudownego remedium – nie rezygnuj z odpowiednio skomponowanej diety i ćwiczeń dopasowanych do Twoich możliwości.