Czy terapia odwykowa przynosi rezultaty?

terapia

Uzależnienie od alkoholu lub substancji psychoaktywnych ma ogromny wpływ na życie uzależnionego i podejmowane przez niego decyzję.

Niestety, niekiedy uzależnienie sięga tak głęboko, że konieczne jest skierowanie bliskiej osoby na terapię odwykową. To właśnie dzięki specjalistycznemu leczeniu możliwy jest powrót do zdrowia i rozpoczęcia szczęśliwego życia.

Decydując się na rozpoczęcie terapii odwykowej trudno jest przewidzieć jak będzie ona wyglądała. Nie każdy również zdaje sobie sprawę z tego, że specjalistyczne leczenie alkoholizmu faktycznie może mu pomóc. Jak wygląda terapia odwykowa? Kto powinien zgłosić się na leczenie? Czy terapia leczenia alkoholizmu jest skuteczna?

Dla kogo jest terapia odwykowa?

Terapia odwykowa to jedna z najskuteczniejszych metod poradzenia sobie i leczenia uzależnienia. Najczęściej na terapię odwykową zgłaszają się osoby zmagające się z uzależnieniem od alkoholu czy narkotyków. W praktyce taki sposób leczenia uzależnienia jest skierowany również dla osób posiadających problem z hazardem czy zakupami. Na terapię odwykową powinny zgłosić się zatem osoby, które z różnych przyczyn nie są w stanie samodzielnie poradzić sobie z uzależnieniem i potrzebują specjalistycznej pomocy.

Terapia odwykowa jest skierowana do osób, które pragną na zawsze poradzić sobie ze swoim uzależnieniem. Specjalistyczne leczenie pozwoli zrozumieć powody sięgnięcia po alkohol, a także poznać sposoby na radzenie sobie z narastającym pragnienia picia.

Terapia dedykowana jest osobom szukających pomocy, a także wsparcia w odkrywaniu przyczyn sięgnięcia po alkohol. Wychodzenie z nałogu jest niezwykle trudne zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym, dlatego podczas leczenia alkoholizmu tak istotne jest profesjonalne, a jednocześnie empatyczne podejście do pacjenta doświadczonej kadry terapeutów.

Jak wygląda terapia odwykowa?

Podjęcie terapii w zamkniętym ośrodku uzależnień jest najskuteczniejszą formą poradzenia sobie z uzależnieniem. Leczenie alkoholizmy zaczyna się od detoksykacji alkoholowej. W trakcie jej trwania dochodzi do odtrucia organizmu, czyli nie tylko pozbycia się z niego alkoholi, ale również przygotowania go do rozpoczęcia procesu regeneracji.

Obowiązkowa podczas terapii odwykowej abstynencja jest niezbędna do tego, aby w ogóle rozpocząć leczenie. Brak spożywania alkoholu pozwala na rozpoczęcie kilkutygodniowej terapii, opierającej się na sesjach grupowych oraz indywidualnych.

Dlaczego stacjonarne leczenie alkoholizmu jest najbardziej skuteczną formą? Przebywanie pacjenta w zamkniętym ośrodku uzależnień nie tylko odcina go od dostępu do alkoholu, ale przede wszystkim zapewnia mu stałą opiekę i wsparcie kadry terapeutycznej. Nieustanne wparcie, które przekłada się na wzmożona intensywność terapii daje możliwość osiągnięcia pożądanych efektów w znacznie krótszym czasie.

Osoba uzależniona przez cały pobyt w ośrodku poddawana jest procesowi terapeutycznemu, opierającym się na jej resocjalizacji i przekazaniu niezbędnej wiedzy dotyczącej jej problemu. Jednocześnie podczas terapii uczy się radzić sobie z własnymi emocjami i przygotowuje się do rozpoczęcia nowego życia bez środka odurzającego.

alkoholizm

Czy terapia alkoholowa jest skuteczna?

Terapia alkoholowa prowadzona w prywatnym ośrodku składa się z terapii indywidualnej oraz grupowej. W trakcie terapii indywidualnej pacjent samodzielnie mierzy się ze swoim problemem, omawiając jego początki i skutki, a także ich wpływ na jego życie. Poznaje powody pojawienia się alkoholu w jego życiu, a także konsekwencje z tym związane.

Terapia grupowa natomiast to doskonały sposób na poznanie swojego problemu poprzez zestawienie go z uzależnieniem innych. Terapia grupowa pozwala także na uzyskanie niezbędnego wsparcia i zrozumienia – zwłaszcza od osób, które również zdecydowały się sięgnąć po alkohol.

Nowe życie po terapii odwykowej

Terapia odwykowa to jedyne rozwiązanie dla osób, którym spożywanie alkoholu wymknęło się spod kontroli. To właśnie w specjalistycznym ośrodku dostają możliwość poznania swoich słabości oraz zrozumienia dlaczego sięgnęli po alkohol. Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu we Wrocławiu oferuje kompleksową pomoc w poradzeniu sobie z uzależnieniem od środków odurzających.

Pacjenci szukający wsparcia i zrozumienia podczas terapii będą mogli uzyskać je podczas sesji grupowych i indywidualnych. Skuteczność terapii odwykowej pozwoli osobie uzależnionej na rozpoczęcie zupełnie nowego życia i da mu możliwość na naprawienie wszystkich błędów, a także relacji z bliskimi.