Detoks alkoholowy szansą na wyleczenie i powrót do normalności

Spożywanie alkoholu w nadmiernej ilości zawsze wiąże się z problemami zarówno w zdrowiu psychicznym jak i fizycznym. Pojawiają się także problemy w życiu osobistym i zawodowym. Jak pokonać nałóg i wrócić do pełni zdrowia? Pierwszym krokiem, który pomoże nam w walce z niebezpiecznym nałogiem jest odtrucie alkoholowe. Zaczyna się ono najczęściej detoksem oraz walką z objawami tzw. zespołu abstynencyjnego.

Detoks, czyli pierwszy krok do zdrowia

Detoks alkoholowy jest bez wątpienia najlepszym sposobem na złagodzenie uciążliwych i niebezpiecznych objawów choroby alkoholowej. Ma on na celu przede wszystkim odtrucie organizmu ze szkodliwych substancji, ale także przywrócenie komfortu psychicznego i fizycznego osoby uzależnionej.

Sprawdź detoks Wrocław w klinice Mandala.

Samo odtruwanie jest czasem bardzo trudnym dla pacjenta. Potrzebna jest tu zawsze fachowa i rzetelna opieka lekarska oraz zapewnienie dobrych warunków do walki ze skutkami nadmiernego spożywania alkoholu i objawów temu towarzyszących. Każdy przypadek powinien być przez lekarzy rozpatrywany indywidualnie, ponieważ organizmy osób uzależnionych nie zawsze reagują na odtruwanie w ten sam sposób.

Ważny jest czas

Bardzo ważne podczas wychodzenia z nałogu  jest rozłożenie detoksu alkoholowego w czasie. Umożliwia to w skuteczny a przede wszystkim w bezpieczny sposób dojście pacjenta do trzeźwości. Zbyt szybkie obniżanie poziomu alkoholu w organizmie jest jednym z najgorszych sposobów odtruwania. Grozi ono poważnymi powikłaniami zdrowotnymi i nigdy nie powinno być stosowane.

Podawanie odpowiednich płynów za pomocą kroplówki pozwala na zmniejszenie a czasem nawet całkowite zniwelowanie objawów towarzyszących zespołowi abstynencyjnemu. Jest to jednak początek drogi w walce z nałogiem alkoholowym. Po detoksie i przejściu w stan abstynencji pacjenci obejmowani są opieką terapeutyczną, a kontynuowanie leczenia jest tutaj związane głównie z podawaniem odpowiednich środków farmakologicznych. W czasie detoksu alkoholowego lekarze i terapeuci pomagają także pacjentom polepszyć stan ich zdrowia psychicznego.

Dużym sukcesem jest przerwanie ciągu alkoholowego. Można zacząć budować życie na nowo bez szkodliwego nałogu alkoholowego czy uzależnień od innych substancji. Jednakże pamiętajmy, że chęć powrotu do normalności i naprawienie swojego dotychczasowego życia jest niestety w dużej mierze największym problemem u uzależnionych osób.