Uzależnienia nastolatków – z jakimi nałogami mają problem najczęściej?

uzależnienie młodzież

We współczesnym świecie największym problemem nastolatków są uzależnienia. Nie da się ukryć, że przy rozwoju technologii, największym nałogiem młodych osób jest ciągłe sięganie po telefon, sprawdzanie mediów społecznościowych i stała ucieczka od świata rzeczywistego.

Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że używki takie jak alkohol, papierosy, czy narkotyki w dalszym ciągu są niezwykle popularne wśród nastolatków. Rodzice najczęściej nie są świadomi, że ich pociechy po nie sięgają, gdyż papierosy najczęściej palą na szkolnych przerwach, alkohol piją na domówkach, a narkotyki biorą nawet w zaciszu własnego pokoju, do którego rodzic przecież rzadko kiedy może wejść.

Powód uzależnień

Warto się również zastanowić nad tym, dlaczego młodzi ludzie popadają w uzależnienia. Wiele osób twierdzi, że przecież nie mają oni takich problemów jak dorośli, jednak trzeba pamiętać, że układ hormonalny nastolatka jest niezwykle chwiejny. Dlatego też problemy w szkole czy częste kłótnie z rodzicami stają się udręką najwyższej wagi.

Okres dojrzewania wiąże się również z niestabilnością emocjonalną, dlatego nawet nieudana pierwsza miłość może być powodem sięgnięcia po alkohol czy narkotyki, by zapomnieć o odrzuceniu.

Wśród młodych osób panuje także silne oddziaływanie społeczności na jednostkę, więc jeśli w danym środowisku popularne jest palenie papierosów, to nastolatek, aby przypodobać się większości, również sięgnie po nikotynę, której później nie będzie się w stanie oprzeć.

Chodzenie do szkoły czy niezbyt częste wyjścia ze znajomymi stają się dla nastolatków rutyną. Młody organizm potrzebuje aktywności i rozrywki, dlatego szuka jej na każdy możliwy sposób. Wynikiem tych poszukiwań staje się także uzależnienie młodych osób od pornografii. Nie jest ono tak popularne jak te wymienione wyżej, natomiast warto zaznaczyć występowanie również takiego problemu wśród młodzieży.

Leczenie uzależnień

Istotną kwestią jest natomiast to, jak wyleczyć nastolatka z nałogów. Niezawodna będzie tutaj pomoc specjalisty, szkolnego psychologa, czy doświadczonego terapeuty, ale zanim to nastąpi, trzeba uświadomić nastolatka, że jest uzależniony.

Rodzicom wyjątkowo ciężko jest przemówić dzieciom do rozsądku, ponieważ w czasie, w którym sięgają oni po używki, rodzina przestaje być autorytetem. Młoda osoba bagatelizuje więc problem i traktuje je jako zwykłe „czepialstwo”. W związku z tym warto jest poszukać osoby, która w jakiś sposób może wpłynąć na działanie nastolatka. Nie powinni to być znajomi, którzy często mają własne problemy. Może to być jednak osoba dorosła, którą nastolatek lubi i szanuje i której opinia jest dla niego ważna.

Gdy nastolatek zrozumie swój problem, niezwykle ważne jest wspieranie go na dalszej drodze do wolności. Początki są zazwyczaj najtrudniejsze i najbardziej emocjonalne, więc bycie przy nim jest tak istotne, by nie poddał się już na starcie.

uzależnienia nastolatków

Terapia

Choć młoda osoba walcząca z nałogiem potrzebuje przestrzeni, to nie można pozostawić wyłącznie jej swojego leczenia. I waśnie w tym pomagają specjaliści i terapia.

Młodzież potrzebuje kontaktu z innymi osobami i choć nie zawsze sprawdza się to u dorosłych, to w walce z nałogiem nastolatka pomocne mogą być grupy wsparcia. Młodzi ludzie nieraz spotykają się również ze specjalistą w większym gronie, by przedstawiać swoje dokonania, opisywać emocje i wspólnie cieszyć się z małych sukcesów.

Nastolatek może w tym wypadku porównywać się do nich w dobrym tego słowa znaczeniu i starać się walczyć o siebie tak samo jak robią to inni. Najistotniejsze jest jednak podjęcie walki z uzależnieniem przez nastolatka czy też zwłaszcza uświadomienie mu powagi problemu.

Nie zawsze jednak wiadomo jak to tego podejść i od czego zacząć. Z pomocą przychodzi Internet. To w nim można znaleźć wiele opinii osób, które już przeszły drogę do wolności, ale także kontaktów do najlepszych specjalistów. Wystarczy jedynie pisać w wyszukiwarkę frazy typu: „Jak poradzić sobie z uzależnieniem?”, „Dobry specjalista w Krakowie”, „Leczenie uzależnień we Wrocławiu” itp. Niezależnie od rodzaju informacji, na pewno każda w jakiś sposób będzie przydatna, a podjęcie tego typu działania jest już pierwszym krokiem w walce o lepsze życie nastolatka.