Wpływ napojów wysokoprocentowych na organizm. Dlaczego nie warto pić?

jak przestać pić

Alkohol szkodzi zdrowiu – to prawda niezaprzeczalna. Zdarzają się jednak osoby, które w pewnych w trunkach widzą lecznicze działanie.

Natomiast takie myślenie jest uwarunkowane wyłącznie wpływem społeczeństwa i producentów mocniejszych trunków na świadomość człowieka. Nie znajdzie się bowiem badań, które z naukowego punktu widzenia potwierdzą przesłankę, że alkohol nie jest szkodliwy.

Dlaczego więc ludzie, mimo że mają świadomość szkodliwości spożywania wysokoprocentowych trunków, wciąż to robią? Ponieważ w mediach częściej mówi się o samym w sobie negatywnym skutku, a nie o konkretnych przykładach. Przyjrzyjmy się zatem dokładnie, jak alkohol wpływa na organizm.

Wpływ na zdrowie fizyczne

Alkohole to silne związki, które jeśli dostaną się do organizmu, mimo że działają z pozoru dobrze na stan ducha, to jednak w ciele wyrządzają jedynie same szkody.

  • Uszkadzanie narządów wewnętrznych

Wśród powikłań zdrowotnych związanych z alkoholem najczęściej mówi się o zniszczeniu wątroby czy trzustki. Nic w tym dziwnego, ponieważ gdy świetnie się bawimy pod wpływem drinków, to narządy pracują na najwyższych obrotach, by pozbyć się toksyn z naszego ciała.

Gdy spożywanie alkoholu jest częste, w pewnym momencie układ pokarmowy mówi STOP i nie jest w stanie dalej prawidłowo funkcjonować.

Wiąże się to ze stłuczeniami, stanami zapalnymi, marskością, no i przede wszystkim z wielkim bólem i uciskiem wewnątrz ciała.

  • Rak

Choć powyższe dolegliwości zazwyczaj są uleczalne, jeśli tylko przestanie się pić i weźmie odpowiednie leki, to czasem spożywanie procentowych trunków może doprowadzić do raka. I to nie tylko, przy częstym piciu.

Nawet gdy spożywanie alkoholu jest okazjonalne, to również pojawia się ryzyko nowotworu przełyku czy jelita grubego. Jeśli zaś picie jest na porządku dziennym, to prędzej czy później pojawi się rak trzustki, żołądka, czy wątroby.

Ryzyko jest tak wielkie, ponieważ alkohol za każdym razem uszkadza komórki w ciele człowieka, przez co stają się one podatne na działanie zmian nowotworowych.

  • Problemy z sercem

Jedną z najczęstszych chorób, jakie powodują wysokoprocentowe napoje, jest nadciśnienie tętnicze. Choć nie brzmi to tak strasznie jak nowotwór, to gdy już zostanie zdiagnozowane i nie zaprzestanie się picia, to zwiększa się ryzyko wystąpienia udaru, zawału serca, czy innych chorób uszkadzających cały układ krążenia.

  • Osłabienie

Ta kwestia dotyczy zarówno układu odpornościowego, jak i kości. W pierwszym przypadku jest to jakby normalne, że organizm, chcąc pozbyć się alkoholu z krwi, nie ma dość siły, by chronić się przed wirusami czy zakażeniami; dlatego bardzo często słyszy się o przeziębieniach kilka dni po imprezie. Czasem jednak człowiek jest narażony na anginę czy zapalenie płuc, z których wyjść już dużo ciężej.

W przypadku osłabienia kości sprawa jest jeszcze bardziej poważna. Alkohol zaniża mineralizację tkanki kostnej i wytwarzanie białka kolagenowego, przez co podatność na złamania u osób pijących zwiększa się nawet od 40%.

alkoholizm

Wpływ na zdrowie psychiczne

Mało kto wie, że oprócz powyższych dolegliwości fizycznych alkohol powoduje również problemy psychiczne, takie jak:

  • Depresję – ta choroba bardzo często wiąże się z alkoholizmem. Osoby z depresją sięgają po alkohol, by pozornie poprawić sobie humor. Jednak no niewątpliwie przynosi to odwrotny skutek i jeszcze bardziej pogłębia. Czy nawet wywołuje depresyjny stan.
  • Bezsenność – alkohol zazwyczaj zaburza rytm snu. Choć zasypiają bardzo szybko, to organizm niwelujący skutki picia nie jest w stanie wpaść w głęboki sen, przez co jakość wypoczynku jest niska, a w przypadku wytrzeźwienia może prowadzić do bezsenności.
  • Zaniki pamięci – często mówi się o urwanym filmie podczas picia. Warto jednak podkreślić, że jeśli spożywanie alkoholu jest regularne, to może to doprowadzić do zaburzeń mózgowych również w stanie trzeźwości, czyli właśnie do zaników samoświadomości.

Nie można zatem zaprzeczyć, że alkohol jest szkodliwy. Ponadto warto pamiętać, że jeśli występują u nas problemy z piciem wysokich procentów, to należy zacząć z nimi walkę jak najszybciej. Trzeba zastanowić się, jak można ograniczyć alkohol (skuteczna jest m.in. implantacja wszywki alkoholowej we Wrocławiu), by nie narazić organizmu na powyższe choroby.