Jakie są objawy odwodnienia organizmu po spożyciu alkoholu?

alkoholizm

Nadmierne uczucie pragnienia jest charakterystycznym objawem wskazującym na to, że doszło do odwodnienia będącego skutkiem przedawkowania alkoholu.  Problem ten dotyczy zarówno osób pijących okazjonalnie, jak i tych, którzy alkohol  spożywają regularnie. Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się, w jaki sposób możesz zapobiec odwodnieniu organizmu po upojnie zakrapianej nocy oraz do kogo zwrócić się o pomoc w przypadku skrajnego odwodnienia, zapoznaj się z poniższym artykułem.

Odwodnienie organizmu po spożyciu alkoholu-objawy

Podstawowym objawem odwodnienia organizmu jest pragnienie i uczucie suchości w ustach. Co ono tak naprawdę oznacza? Pragnienie wskazuje na to, iż w organizmie brakuje wody, zatem doszło do zaburzeń w obrębie gospodarki wodno-elektrolitowej. Jeżeli chce nam się pić, nasz organizm wysyła nam sygnał, że poziom wody i elektrolitów jest poniżej dopuszczalnej normy. Bagatelizowanie tych objawów może doprowadzić nawet do śmierci, ponieważ skrajne odwodnienie jest uznawane za stan zagrażający zdrowiu i życiu człowieka. Niedobór wody w organizmie sprawia, że jesteśmy senni i rozdrażnieni. Bardzo często pojawia się ból głowy, który wespół z pragnieniem jest pierwszym objawem kaca! Nasza koncentracja i zdolność skupienia spada. Dzieje się tak w wyniku negatywnego oddziaływania braku wody na funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego. Oprócz pragnienia można również zaobserwować zmiany w barwie i ilości wydalanego moczu. Jego ciemnopomarańczowy kolor wskazuje na odwodnienie organizmu. Ilość wody w organizmie wpływa także na naszą skórę, która staje się matowa, szorstka i mniej elastyczna. Ważne! Zaspokojenie pragnienia nie powinno polegać na przyjęciu na raz dużych ilości wody, lecz na powolnym, kontrolowanym i regularnym jej spożywaniu.

Dlaczego alkohol prowadzi do odwodnienia organizmu?

Nadmierne spożywanie alkoholu skutkuje hamowaniem wydzielania hormonu produkowanego przez przysadkę mózgową-wazopresyny, która odpowiedzialna jest za regulowanie gospodarki wodnej w organizmie poprzez zmniejszanie ilości wody w moczu prowadzące do wydzielania go w mniejszych ilościach, lecz o większej gęstości. Zaburzenia w produkcji tego hormonu powodują wydzielanie większych ilości moczu, w którym znajduje się więcej wody, niż organizm skonsumował. W konsekwencji prowadzi to do deficytu płynów, którego pierwszym objawem jest pragnienie.

W jaki sposób zapobiegać odwodnieniu?

Najlepszym sposobem na zapobieganie odwodnieniu organizmu jest jego nawadnianie, o które powinniśmy zadbać już w trakcie spożywania alkoholu. Polega ono na naprzemiennym piciu alkoholu z innymi napojami, zwłaszcza wodą mineralną. W żadnym wypadku nie powinniśmy łączyć alkoholu z innymi jego rodzajami oraz z innymi napojami, np. z colą oraz nie powinniśmy spożywać go na pusty żołądek. Jedzenie bogate w tłuszcze zabezpieczy błony śluzowe żołądka, tworząc w nim warstwę ochronną, która jednocześnie opóźni proces wchłaniania etanolu do krwiobiegu. 

Skrajne odwodnienie organizmu-do kogo zwrócić się o pomoc?

Skrajne odwodnienie organizmu jest stanem bezpośrednio zagrażającym życiu. W tym wypadku działanie na własną rękę nie wystarczy, ponieważ utrata wody i elektrolitów jest na tyle znaczna, że wymagane jest udzielenie fachowej opieki lekarskiej.

 Pacjent powinien zostać skierowany do placówki medycznej, w której zostanie wdrożone leczenie dożylne. W zależności od stopnia odwodnienia i jego rodzaju, konieczne może okazać się podanie roztworu NaCl (chlorku sodu), 5% glukozy lub chlorku sodu i chlorku potasu. Jeżeli stan zdrowia pacjenta nie wykazuje żadnych oznak poprawy, a wręcz odwrotnie-pogarsza się, może on zostać umieszczony na oddziale intensywnej terapii.

alkoholizm

Odtrucia alkoholowe Legnica-sposób na pozbycie się przykrych objawów zatrucia alkoholowego

Dzięki zabiegowi odtrucia alkoholowego Legnica możesz szybko i bezpiecznie pozbyć się objawów odwodnienia. Detoks alkoholowy spowoduje przywrócenie równowagi wodno-elektrolitowej w Twoim organizmie. Poddanie się temu procesowi wspomoże Twój powrót do trzeźwości oraz być może będzie zaczątkiem nowego etapu w Twoim życiu. Jeżeli borykasz się z uzależnieniem od alkoholu, otrzymasz również dodatkowe leki, które pomogą Ci w złagodzeniu nieprzyjemnych objawów związanych z odstawieniem alkoholu i zapobiegną wystąpieniu groźnego dla życia zespołu odstawienniczego.  Zespół doświadczonych lekarzy z Kliniki Praktyka 24 Legnica oferuje Ci pełen zakres wsparcia i dyskrecję. Zapewnia indywidualne podejście do każdego pacjenta, aby każdy z nich czuł się komfortowo i w pełni zaopiekowany.