Jakie mogą wystąpić objawy przy odstawianiu alkoholu?

objawy odwyku

Nagłe zaprzestanie spożywania alkoholu przez osobę dotychczas pijącą regularnie i w dużych dawkach jest w stanie prowadzić do rozwinięcia się alkoholowego zespołu abstynencyjnego.

Może on przyjmować różne formy i przebiegać w różnym natężeniu. Bywa uciążliwy, lecz nieszkodliwy, choć w określonych wypadkach potrafi także stanowić zagrożenie dla życia. Jak się objawia?

 

Jak organizm reaguje na odstawienie alkoholu? Dlaczego tak się dzieje?

 

Konsekwencją nagłego odstawienia alkoholu lub znacznego ograniczenia jego przyjmowania u osób, które przewlekle go nadużywały, jest alkoholowy zespół abstynencyjny, nazywany także alkoholowym zespołem odstawiennym. Objawy rozwijają się w różnym czasie w zależności od osoby. Zazwyczaj alkoholowy zespół abstynencyjny pojawia się w ciągu od 24 do 48 godzin od zaprzestania spożycia alkoholu, możliwe jest jednak jego wystąpienie już nawet po kilku godzinach od przyjęcia ostatniej dawki. Przyczyną silnych objawów związanych z odstawieniem alkoholu jest jego działanie psychoaktywne, które wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego poprzez zmniejszenie syntezy neuroprzekaźników, głównie dopaminy. Wraz z zaprzestaniem picia alkoholu następuje gwałtowny wzrost neuroprzekaźników w mózgu, co powoduje powstanie zespołu abstynencyjnego.

 

Jakie objawy mogą wystąpić przy odstawieniu alkoholu?

 

Typowymi objawami odstawienia alkoholu są:

 • drżenie dłoni, czasami także innych części ciała, na przykład powiek lub języka
 • rozdrażnienie
 • bezsenność lub inne zaburzenia snu
 • wzmożona potliwość
 • nudności i wymioty
 • bóle głowy
 • wzrost ciśnienia
 • kołatanie serca
 • osłabienie i ogólne rozbicie
 • nadwrażliwość na światło i dźwięki
 • stany lękowe

Dolegliwości te mogą występować w różnym nasileniu, ich pojawienie się i natężenie zależy od osoby oraz stopnia zaawansowania choroby alkoholowej. Alkoholowy zespół abstynencyjny może mieć także znacznie cięższy i gwałtowniejszy przebieg, wtedy objawy obejmują pobudzenie psychoruchowe w skrajnych przypadkach prowadzące do agresji lub autoagresji oraz halucynacje wzrokowe, słuchowe bądź złudzenia dotykowe.

odstawianie alkoholu

 

Dlaczego warto korzystać z odwyku w kontrolowanych warunkach?

 

Sposobem na poradzenie sobie z efektami ubocznymi odstawienia alkoholu jest podjęcie odwyku w kontrolowanych warunkach. Nadzór lekarzy i personelu zajmującego się pacjentem w czasie leczenia choroby alkoholowej pozwala na bezpieczne przetrwanie objawów zespołu abstynencyjnego nawet w jego ciężkiej formie. W czasie odwyku kontrolowanego osoby poddające się terapii objęte są regularnymi badaniami. Mogą także korzystać z nadzorowanego przez specjalistów wsparcia w postaci środków uspokajających, nasennych i przeciwbólowych pomocnych w zwalczaniu nieprzyjemnych dolegliwości związanych z odstawieniem alkoholu. Odwyk w ośrodku zamkniętym jest ponadto najbardziej skuteczny ze względu na swoją intensywność i całkowite skupienie na celu, jakim jest leczenie uzależnienia od alkoholu.

 

Zalety terapii w ośrodkach leczenia uzależnień 

 

Terapia w ośrodkach leczenia uzależnień to nie tylko podawanie leków, lecz przede wszystkim dobry kontakt lekarza z pacjentem. Wykwalifikowana, empatyczna kadra medyczna potrafiąca pracować z nawet najtrudniejszymi przypadkami jest niezwykle pomocna w procesie umożliwiania osobom uzależnionym powrotu do normalnego funkcjonowania. Poza samym leczeniem z uzależnienia, ośrodki terapeutyczne oferują warsztaty przebiegające w domowej atmosferze. Dzięki nim pacjenci nie tracą kontaktu z życiem za murami ośrodka i są przygotowani na ponowne dołączenie do społeczeństwa po zakończeniu leczenia. W trakcie terapii wsparciem objęci zostają nie tylko sami pacjenci, ale również ich rodziny, co wspomaga odbudowę zdrowych relacji osób uzależnionych z ich bliskimi.

 

Odwyk alkoholowy we Wrocławiu

 

Ośrodek FreeDom to profesjonalna placówka zajmująca się leczeniem różnego rodzaju nałogów, w tym uzależnienia od alkoholu. FreeDom znajduje się w Mirkowie, niewielkiej miejscowości położonej w gminie Długołęka w okolicach Wrocławia. Jest to zaciszne miejsce zapewniające spokój i relaksację w trakcie leczenia. Podczas terapii pacjenci zachęcani są do kontaktu z otaczającą placówkę naturą, która ma pozytywny wpływ na uzależnionych i czynione przez nich postępy. Ośrodek oferuje odwyk alkoholowy we Wrocławiu oraz liczne rodzaje terapii – podstawową, pogłębioną, motywującą, nawrotową – oraz terapię dla osób współuzależnionych skierowaną do rodzin pacjentów. Przyjazne otoczenie ośrodka FreeDom oraz profesjonalny i pomocny personel skutecznie wspierają leczenie nałogu alkoholowego, pozwalając pacjentom na powrót to normalnego życia.