Wszystko co musisz wiedzieć o ośrodkach odwykowych

detoks alkoholowy

Ośrodek odwykowy jest to pewnego rodzaju szpital, w którym przebywają osoby uzależnione od różnych substancji. W takim przybytku lekarze i sanitariusze pomagają nam stanąć na nogi. Ich celem jest przede wszystkim, abyśmy z ich pomocą rzucili wszystkie swoje nałogi.

Ośrodek odwykowy ma za zadanie leczenia nas z różnych uzależnień. Na terenie Polski istnieje wiele takich ośrodków. Zazwyczaj każdy ośrodek posiada swoją własną stronę internetową, na której można zobaczyć całą ofertę. Na owej stronie można także zapoznać się z regulaminem, który obowiązuje podczas przebywania w danym ośrodku, a także z opiniami od byłych pacjentów. Z racji na duży wybór wśród ośrodków odwykowych przed wybraniem tego odpowiedniego warto zapoznać się z opiniami. Polecanym przez nas ośrodkiem jest Ośrodek Przebudzenie k. Wrocławia. Często jest wymieniana także kadra, więc mamy także możliwość dowiedzieć się nieco o lekarzach tam pracujących. Do ośrodka można się zgłosić samemu, lub zostać tam wysłanym.

Kto może trafić do ośrodka odwykowego?

Do ośrodka odwykowego mogą trafić osoby, które borykają się z problemem uzależnienia i nie mogą sobie z tym poradzić. Wiele osób, które znajdują się na oddziale, to osoby przewiezione ze szpitala, do którego trafiły przez przedawkowanie. Ośrodki odwykowe podzielone są na oddziały, ze względu na różne przypadłości pacjentów.

Alkoholik - leczenie alkoholizmu

Wiele osób chorych, które nie potrafią poradzić sobie ze swoim uzależnieniem, decyduje się na leczenie w takim ośrodku. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ pracujący w ośrodku lekarze obyci są z podobnymi problemami i będą potrafili doskonale zrozumieć nasze potrzeby i problemy. Dodatkowo, w ośrodku odwykowym przebywają także psycholodzy i psychiatrzy, co jest dla nas sporym ułatwieniem.

Jakie są efekty przebywania w ośrodku odwykowym?

Do ośrodka odwykowego jesteśmy przyjmowani/odsyłani na konkretną ilość czasu. Zaraz po tym następuje dokładnie opracowane leczenie, które pozwoli nam wrócić do normalnego życia. Wiele jest efektów, jakie osiągamy podczas przebywania w takim ośrodku. Z pomocą wszystkich obecnych tam lekarzy i psychologów jesteśmy w drodze do całkowitego wyzdrowienia. Ważne jest także uzyskanie odpowiedniego nastawienia do naszej choroby, ponieważ poniekąd jest ona cenną lekcją dla nas. W wielu ośrodkach proces leczenia uzależnień jest zależy od tego, z jakim nałogiem boryka się pacjent. Przykładowo alkoholicy zanim rozpoczną właściwe leczenie choroby alkoholowej, poddawani są alkoholoodtruciu, czyli inaczej detoksie alkoholowym.

Życie po długim zażywaniu narkotyków czy po nadużywaniu alkoholu może być trudne i powodować różne nieprzyjemne dolegliwości zdrowotne. Po wyjściu z ośrodka często jesteśmy jak nowo narodzeni, ‘’z nową kartą’’ oraz przygotowanie do dalszego, nowego i zdrowszego życia.

Ile trwa terapia w ośrodku odwykowym?

To, jak długo będziemy przebywać w ośrodku odwykowym, należy do decyzji lekarza. Wszystko jest bowiem zależne od naszego ogólnego stanu zdrowia, substancji, którą trzeba usunąć z naszego organizmu i od jej ilości. Wiek również ma znaczenie, wszelakie problemy psychiczne, doświadczenia życiowe i przebyte lub obecne choroby. Jeżeli zatruliśmy się substancjami odurzającymi albo narkotykami kolejny raz, na pewno zostaniemy dłużej w ośrodku. Wszystko bowiem jest nakierowane na poprawę naszego zdrowia i komfortu psychicznego. Co ważne, niektóre ośrodki odwykowe posiadają własny program terapeutyczny, na podstawie którego określana jest ilość dni niezbędnych do odniesienia sukcesu terapeutycznego.